Kim jest architekt wnętrz i projektant wnętrz?
projekt architektoniczny wykreślony pisakiem, obok linijka i pisak

Kim jest architekt wnętrz i projektant wnętrz?

Architekt oraz projektant wnętrz to specjaliści, którzy zajmują się zawodowo planowaniem, projektowaniem i aranżacją przestrzeni wewnątrz budynków. Celem ich pracy jest stworzenie przestrzeni funkcjonalnej i estetycznej. Optymalne wnętrze powinno być w harmonii z otoczeniem życia, Twoimi preferencjami oraz Twoim gustem. Kim są i w czym różnią się od siebie projektant wnętrz i architekt wnętrz?

Architekt wnętrz

Architekt, w tym także architekt wnętrz, to osoba zajmująca się przygotowaniem projektu zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrza. Najczęściej jest to inżynier architektury, który tworzy projekt zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Jego głównym zadaniem jest zaprojektowanie przestrzeni tak, aby była funkcjonalna i ergonomiczna. Priorytetem architekta jest ustalenie układu komunikacyjnego i rozmieszczenia pomieszczeń w taki sposób, aby były wygodne dla użytkowników. Architekci często współpracują bezpośrednio z klientem i pełnią rolę koordynatora projektu, integrując różne branże, takie jak elektryka, hydraulika, wentylacja i konstrukcja, aby stworzyć spójną i funkcjonalną całość. Architekt wnętrz może wstępnie określić rozmieszczenie mebli oraz wybrać materiały wykończeniowe i dekoracyjne.

Projektant wnętrz

Jeśli myślimy o aranżacji wnętrza, powinniśmy kojarzyć to z projektem wnętrz. Osoba taka zajmuje się głównie przygotowywaniem wizualizacji, dobieraniem kolorów, materiałów i dekoracji. Projektantów wnętrz można spotkać w marketach budowlanych, sklepach meblowych i salonach z materiałami wykończeniowymi. Często projektant wnętrz pełni także rolę dekoratora wnętrz. Praca ta wymaga wyjątkowej wrażliwości, ale korzystając z usług profesjonalisty, możemy cieszyć się doskonale zaprojektowaną koncepcją naszej przestrzeni.

Jakie są różnice między tymi dwoma specjalnościami?

Różnice między architektem a projektantem wnętrz wynikają z zakresu ich pracy. Praca architekta wymaga ogólnobudowlanej wiedzy oraz odpowiedniego wykształcenia i uprawnień. Projektant wnętrz może nie posiadać wykształcenia technicznego, ponieważ do wykonywania swojego zawodu wystarcza wysoka wrażliwość na estetykę. Architekt, ze względu na to, że jest zawodem uprawnionym przez odpowiednie organy, koncentruje się na nieco innych aspektach kształtowania przestrzeni niż projektant czy designer. W zakresie pracy architekta znajdują się takie obszary jak: bezpieczeństwo pożarowe budynku, dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów prawnych, itp.

Kogo wybrać?

Tu mamy prostą odpowiedź – to zależy! Jeżeli planujemy budowę własnego domu, to oczywiście powinniśmy skorzystać z usług architekta. Jeśli natomiast zakupiliśmy dom do remontu, również warto skonsultować się z architektem, aby uzyskać fachową radę. Umiejętności projektanta wnętrz mogą być przydatne podczas aranżacji i wykańczania naszych domów lub mieszkań, zwłaszcza na etapie stanu deweloperskiego, o ile nie planujemy przesuwania ścian. Przesuwanie ścian wymaga konsultacji z architektem lub inżynierem!

architektprojektant
Udostępnij:
Kim jest architekt wnętrz i projektant wnętrz?
Napisane przez
Michał Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
2
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2023