Vademecum zdrowego snu - Poradnik Domatora
zdrowy sen, jakość snu, budzenie się wypoczętym, cała noc przespana

Vademecum zdrowego snu

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla naszego ogólnego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Jego niedobory odbijają się nie tylko na naszym nastroju czy wyglądzie, ale mogą być także jedną z przyczyn wielu poważnych chorób. O naszym humorze oraz ogólnej kondycji decyduje nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Jak zatem spać, aby rano budzić się wyspanym? Oto najważniejsze zasady, które z pewnością przyczynią się do poprawy jakości snu!

Zdrowy sen – praktyczne wskazówki

Pamiętaj o regularności! Staraj się chodzić spać i budzić o stałych porach, nawet w weekendy. To pomaga ustalić biologiczny rytm snu, co niezwykle korzystnie wpływa na jego jakość.

Stwórz w sypialni odpowiednie warunki. Miejsce w którym śpisz powinno być komfortowe i sprzyjające relaksowi. Wybierz wygodny materac, kołdrę i poduszkę. Pamiętaj, że materiał z którego wykonana jest pościel również ma znaczenie. Stawiaj na naturalne i oddychające tkaniny. Pamiętaj o wywietrzeniu sypialni przed snem oraz utrzymywaniu w niej optymalnej temperatury(zalecane 16-19 stopni Celsjusza).

Kategorycznie unikaj przed snem ekranów elektronicznych! Światło niebieskie emitowane przez telewizory, telewizory, telefony komórkowe i tablety może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen. Odłóż te urządzenia co najmniej godzinę przed snem.

Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu. Kofeina i alkohol mogą zakłócać sen. Staraj się unikać ich w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pamiętaj że kakao również zawiera kofeinę!

Ćwicz regularnie. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w poprawie jakości snu. Staraj się uprawiać aktywność fizyczną codziennie, ale nie tuż przed snem, ponieważ może to pobudzać organizm.

Zrezygnuj z drzemek w ciągu dnia. Jeśli masz problemy z przesypianiem nocy, a wciągu dnia ucinasz sobie drzemki czas z tym skończyć. Te niepozorne chwile relaksu mogą być przyczyną Twoich trudności z zasypianiem!

Unikaj przed snem ciężkostrawnych posiłków. Jedzenie dużych porcji czy ciężkich posiłków tuż przed snem może prowadzić do niestrawności i zakłócać sen. Jeśli jesteś głodny, zjedz lekką przekąskę, najlepiej białkową. Węgle i tłuszcze lepiej zostawić na śniadanie 😉 Po zjedzeniu fast fooda przed snem możesz zapomnieć o zdrowym śnie.

Odłóż problemy na noc do szuflady. Noc nie jest dobrym czasem na jakiekolwiek analizowanie. Kiedy wstaniesz z wypoczętą głową znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć kreatywne rozwiązania. Przed położeniem się do łóżka postaw relaks. Wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie lub czytanie książki, aby uspokoić umysł.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci poprawić jakość i ilość snu! Jeśli będziesz trzymać się tych nawyków, powinieneś odczuć pozytywne efekty. Wdrażając nowe nawyki pamiętaj o swoim komforcie – nie stawiaj na rozwiązania, które są dla Ciebie niekomfortowe. Najważniejsze to tworzenie własnych rytuałów, które będą w pełni satysfakcjonujące 🙂 Zdrowy sen i przespana noc = szczęśliwa/y Ty dnia kolejnego!

Zobacz również

Relaks i odprężenie: Jak znaleźć równowagę w szybkim tempie życia

senzdrowy sen
Udostępnij:
Vademecum zdrowego snu
Napisane przez
Poradnik Domatora
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2023