Woda jest nieodzownym elementem, który na wiele sposobów wpływa na jakość naszego życia. Bez względu na to, czy używamy jej do konsumpcji, gotowania, prania czy mycia, zależy nam na tym, żeby była czysta i zdrowa. Jednak czasami woda, którą mamy do swojej dyspozycji, może zawierać w swoim składzie kamienie, które mogą mieć wpływ nie tylko na jej smak, ale również na wygląd oraz jakość. Kamień to nic innego jak nadmiar soli mineralnych, które osadzają się na różnych powierzchniach wody, powodując nieestetyczny osad. W niniejszym artykule sprawdzimy kilka praktycznych i skutecznych metod na usuwanie osadów kamienia z wody w sposób ekologiczny i bez stosowania środków chemicznych.
Ocena rodzaju kamienia
Zanim przystąpimy do walki z uciążliwym osadem warto sprawdzić z jakim rodzajem kamienia mamy do czynienia tj. wapń, magnez czy żelazo. Informacja ta pozwoli nam podjąć odpowiednie działania związane z uporczywym osadem. W związku z powyższym warto wykonać prosty i tani test chemiczny dostępny w sklepach internetowych, jak i w stacjonarnych popularnych sklepach budowlanych.
Naturalne sposoby walki z kamieniem
Ocet
Jednym z najbardziej popularnych, skutecznych, a zarazem naturalnych środków stosowanych w celu usuwania osadu kamienia z wody jest ocet. Sposób użycia jest naprawdę prosty! Wystarczy nalać ocet na osady z kamienia i już po chwili można cieszyć się czystą powierzchnią 🙂 W przypadku większych i trwalszych osadów ocet należy pozostawić na kilka godzin. Należy pamiętać, aby nie używać octu na powierzchnie, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania kwasu octowego.
Sok z cytryny
Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem znajdującym zastosowanie w walce z osadem z kamienia jest sok z cytryny. Kwas znajdujący się w cytrynie są naturalnym środkiem rozpuszczającym kamień. Zanim przystąpimy do usuwania kamienia należy wycisnąć sok z cytryna, a następnie nałożyć go na powierzchnie z osadem i delikatnie przetrzeć miękką szmatką.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to sprawdzony uniwersalny środek czyszczący, który może się również sprawdzić w usuwaniu osadów z kamienia z wody. W tym celu należy przygotować pastę (mieszankę sody z wodą) i nałożyć ją na czyszczoną powierzchnię z osadów, pozostawiając ją na jakiś czas. W następnym kroku należy dokładnie wyczyścić powierzchnie.
Filtracja wody
System filtracji wody pozwoli zadbać o naszą wodę zapobiegając powstawaniu osadów z kamienia na różnych powierzchniach w domu. Systemy te wspomagają specjalne filtry zapewniające wydajną i długotrwałą ochronę przed gromadzeniem się osadów z kamienia. Należy jednak podkreślić, że jest to kosztowne rozwiązanie wymagające okresowych przeglądów oraz wymiany filtrów.
Regularne czyszczenie
Regularne czyszczenie prysznica, baterii, dzbanka do wody, czajnika itp. pozwala zapobiegać gromadzenia się nadmiernej ilości kamienia. Dlatego warto dbać o systematyczne usuwanie osadów co pozwoli na szybkie i sprawne zachowanie czystości.
Podsumowanie:
Osad z kamienia może być irytującym problemem, nas szczęście istnieje wiele naturalnych i przyjaznych dla środowiska sposobów na jego usunięcie. Wypróbowanie octu, soku z cytryny, sody oczyszczonej czy też inwestycja w filtrację wody to skuteczne sposoby na usunięcie kamienia bez użycia agresywnych środków chemicznych. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu, aby zapobiec temu problemowi w przyszłości. Utrzymanie czystości wody to inwestycja w zdrowie i komfort życia codziennego.
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay