Czyszczenie siedzeń samochodowych domowymi sposobami
czyszczenie siedzeń samochodowych odkurzaczem piorącym

Czyszczenie siedzeń samochodowych domowymi sposobami

Każdy właściciel pojazdu wie, że nie jest łatwo utrzymać własny samochód w czynności. Używając samochodu nawet w najmniej eksploatujący sposób, zawsze istnieje możliwość pobrudzenia siedzeń. Nie musimy tu wspominać o osobach, które mają dzieci, ponieważ w tym przypadku sprawa jest jasna. W dzisiejszym artykule sprawdzimy kilka domowych metod czyszczenia siedzeń samochodowych, które wypróbowałem niedawno podczas sprzątania swojego auta.

Czyszczenie wstępne

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od odkurzania wnętrza. Na stacjach paliw mamy do dyspozycji odkurzacze wysokiej mocy, które oczyścą nawet najbardziej niedostępne zakamarki w teksturze naszych siedzeń. Należy jednak zdać sobie sprawę, że dociskanie rury do materiału może spowodować, że materiał zabrudzi się od brudnej rury odkurzacza. Warto mieć ze sobą chusteczki nawilżane, którymi wytrzemy końcówkę rury, żeby zapobiec zabrudzeniom. W warunkach domowych sprawdzi się taśma malarska, którą można okleić rurę odkurzacza, np. budowlanego. Odkurzacz budowlany w znanym niemieckim dyskoncie to koszt 200-300 zł.

Czyszczenie siedzeń samochodowych wykonanych z tkanin

Oczywiście, najlepszą metodą prania tapicerki jest wykorzystanie odkurzacza piorącego, który zarówno wyczyszczy brud, opłucze, jak i osuszy tkaniny. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić i niektórzy szukają tańszych rozwiązań. Ostatnio testowałem chusteczki nawilżane do prania tkanin, które zakupiłem w popularnym supermarkecie na literę “A”. Chusteczki kosztowały około 7 zł i pozwoliły mi usunąć niewielkie zabrudzenia z moich foteli samochodowych. Jednak taki zabieg okazał się niewystarczający do głębszego czyszczenia i usuwania plam.

W tym samym supermarkecie, w dziale z proszkami do prania, znalazłem za 5 zł mydło odplamiające, i jestem mile zaskoczony! Mydło odplamiające jest świetne i do tego bardzo tanie. Czyszczenie siedzeń samochodowych zaczynamy od namoczenia mydła w ciepłej wodzie. Gdy mydełko lekko się rozmiękczy, rogiem mydełka wcieramy je w plamę. Powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie płuczemy ją gąbką nawilżoną ciepłą wodą. Co jakiś czas płuczemy gąbkę i ponownie ją nawilżamy. Na koniec siedzenie suszymy ręcznikiem bawełnianym, wciskając go w mokrą tkaninę.

naturalne mydło szare
Image by Ylanite Koppens from Pixabay

Kolejną metodą czyszczenia wnętrza, w tym siedzeń samochodowych, jest użycie środków do prania dywanów! Najtańszy preparat kosztuje około 30 zł za 500 ml. Postępujemy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Zazwyczaj nanosimy środek na plamę i pocieramy do momentu usunięcia plamy. Spłukiwanie preparatu wykonujemy podobnie jak w przypadku mydła.

Czyszczenie siedzeń samochodowych skórzanych

Oczywiście, skóra naturalna to całkowicie inna historia niż tkaniny. Powinniśmy o nią dbać tak samo jak o skórę naszych dłoni. Jeżeli nie mamy do dyspozycji żadnych specjalistycznych środków myjących, do prania skóry naturalnej najlepsze będzie szare mydło. Najlepszym sposobem będzie zrobienie roztworu mydlanego z letnią wody i mydła. Mydło takie nanosimy na zabrudzenia za pomocą szmatki z mikrofibry. Jeżeli zabrudzenia są głębokie, do wyczyszczenia możemy użyć szczotki z miękkim włosem. Roztwór mydlany nanosimy na zabrudzenie i lekkimi okrężnymi ruchami wcieramy w skórę. Nie moczymy zbytnio skóry naturalnej – nadmiar wody może ją uszkodzić!

Czyszczenie siedzeń samochodowych ze skóry należy zakończyć wytarciem skóry do sucha i pozostawieniem w warunkach naturalnych do wyschnięcia. Po wyschnięciu warto jest zabezpieczyć tapicerkę odpowiednią impregnacją. Do tego celu można wykorzystać specjalistyczne impregnaty do tapicerek skórzanych. Jeżeli takich nie mamy, świetnie sprawdzi się olejek rycynowy, wosk pszczeli lub zwykła gliceryna dostępna w aptece.

Wcześniej wspominałem o chusteczkach do prania tapicerek materiałowych. Na półce tego samego supermarketu, obok tych chusteczek, znalazłem również chusteczki do prania i pielęgnacji tapicerek skórzanych w cenie nieco wyższej, bo 10 zł za opakowanie. Myślę, że może to być odpowiednia i tania opcja do prania mniejszych zabrudzeń. Oczywiście, jest to preparat przeznaczony specjalnie do tego typu materiałów, więc na pewno jest bezpieczny.

Podsumowanie

Dbanie o wnętrze samochodu to niezwykle ważna czynność. Niezależnie od tego, czy mamy dostęp do profesjonalnych metod i środków, czy nie, możemy to zrobić sami. Czyszczenie siedzeń samochodowych sprawi, że wnętrze nabierze świeżości i może wyglądać jak nowe. Metody, które zostały przedstawione w powyższym artykule, pozwolą zadbać o Twój pojazd bez nadwyrężania budżetu domowego, co w czasach recesji jest niezmiernie istotne.

Autor obrazka głównego Khunkorn Laowisit

czyszczenie tapicerkimydłoodkurzanie samochodusprzątanie samochodutapicerka
Udostępnij:
Czyszczenie siedzeń samochodowych domowymi sposobami
Napisane przez
Michał Wrochna
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2023