Tradycyjny przepis na kopytka
kopytka na stolnicy, przygotowanie kopytek, przepis na kopytka, pokrojone kopytka, kopytka przed gotowaniem

Kopytka: Tradycyjny Polski przysmak, który zawsze smakuje wyjątkowo

Kopytka to proste i bardzo pyszne danie. Ich smak może kojarzyć się nam nie tylko ze smakiem dzieciństwa, ale również beztroskimi chwilami. Potrawa ta może być serwowana na wiele sposobów w zależności od preferencji 🙂 W dzisiejszym artykule przedstawimy tradycyjny przepis na kopyta, a także zdradzimy kilka wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się ich smakiem w Twoim domu!

Przepis na kopytka – składniki

Kopytka to proste danie, które nie wymaga dużej ilości składników. Do ich przygotowanie będziesz potrzebować:

  • ziemniaki – 1 kg (najlepsze odmiany ziemniaków to russet),
  • mąka pszenna – ok. 300 gram,
  • jajko – 1 szt,
  • sól – 1 łyżeczka,
  • oliwa, masło klarowane lub słonina (w zależności od preferencji) do smażenia,
  • w zależności od formy podania można zastosować: śmietanę (w przypadku gotowanych kopytek), ser lub omastę z cebulki i słoniny (w przypadku kopytek smażonych).

Sposób przygotowania

  1. Gotowanie ziemniaków – przygotowanie tego wykwintnego dania należy rozpocząć od ugotowania ziemniaków. Ziemniaki należy obrać oraz ugotować w osolonej wodzie do chwili, aż staną się miękkie. Do przygotowania kopytek możesz też wykorzystać ziemniaki z poprzedniego dnia 🙂
  2. Mielenie ziemniaków – po ugotowaniu świeże ziemniaki należy odcedzić, a następnie odstawić je do ostygnięcia. W przypadku ziemniaków z poprzedniego dnia możemy przystąpić od razu do przeciśnięcia ich przez praskę. Jeśli nie posiadasz praski, ziemniaki można rozgnieść widelcem. Ważne jest to, aby uzyskać gładką masę bez grudek.
  3. Dodaj mąkę i jajka – kolejnym krokiem jest dodanie jajka i mąki. Następnie należy zagniatać ciasto do momentu, aż wszystkie składniki się połączą. Jeśli Twoje ciasto jest klejące dodaj nieco więcej mąki.
  4. Formowanie kopytek – przygotowane ciasto należy podzielić na mniejsze porcje, które następnie formujemy na wałeczki o średnicy około 2 cm. Uformowane wałeczki kroimy na kawałki o długości około 2-3 cm pod kątem.
  5. Gotowanie kopytek – do dużego garnka wlej wodę i dodaj sól. Kopytka wrzucaj do wrzątku i gotuj do chwili aż wypłyną na powierzchnię wody (czyli ok. 2-3 min).
  6. Smażenie na patelni – na patelni rozgrzej oliwę, masło klarowane, bądź pokrojoną słoninę. Kopytka smaż na złoty kolor obracając je podczas smażenia, aby równomiernie się zarumieniły.
  7. Podawanie – kopytka podaje się na gorąco. W zależności od preferencji można zastosować różne dodatki np. omasta z cebuli i słoniny.

Kopytka to danie, które można podawać na wiele sposobów. Ich unikalny smak świetnie się komponuje z różnymi sosami. Ich smak można również modyfikować dodając do ciasta zioła (np. natka pietruszki czy koperek).

Obraz Urszula z Pixabay
kopytka
Udostępnij:
Kopytka: Tradycyjny Polski przysmak, który zawsze smakuje wyjątkowo
Napisane przez
Poradnik Domatora
Co myślisz o tym artykule?
1 reakcja
love
1
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2023