Jesień w kinie - Poradnik Domatora
Kino, para siedząca w kinie, trzymająca popcorn i colę

Jesień w kinie

Jesień zapukała do naszych drzwi, a wraz z nią całkiem spora ilość kinowych premier. Już 30 września odbędzie się 8 edycja Święta Kina, przy okazji którego środowisko kinowe (m.in. Cinema City, Helios, Multikino) łączy siły i wspólnie tworzy to wyjątkowe wydarzenie pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Tego dnia bilety do kin w całej Polsce będą kosztowały jedyne 12 zł! W związku z tym wydarzeniem warto przyjrzeć się nie tylko aktualnemu repertuarowi, ale również temu nadchodzącemu. To co, jesień w kinie? Bardzo proszę!

Jesień w kinie – aktualny repertuar

Oppenhaimer

Historia amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera, który odegrał kluczową rolę w projekcie Manhattan – tajnym programie badawczym prowadzonym podczas II wojny światowej, mającym na celu rozwinięcie i wyprodukowanie pierwszej bomby atomowej. Film ukazuje proces przeradzania się wielkiej nadziei w zagrożenie, o skali dotąd niespotykanej, utrwala tezę, że skomplikowaniem mechanika atomowa ustępuje stosunkom międzyludzkim. Film poza Ocena na Filmweb.pl wynosi 8,2/10 – to naprawdę zachęcająca nota!

Oppenheimer (2023) – Filmweb

Raport Pileckiego

Opowieść o Rotmistrzu Pileckim, który stał się polskim bohaterem narodowym i jedną z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej. Dzięki swojej niezwykłej odwadze na stałe zagościł na kartach polskiej historii. Pilecki jest szczególnie znany z tego, że dobrowolnie wtrącił się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby zdobyć informacje o warunkach panujących w obozie i przekazać je aliantom. Jeśli film będzie równie intrygujący, co życiorys Pileckiego, to na pewno warto go obejrzeć!

Raport Pileckiego (2023) – Filmweb

O psie, który jeździł koleją

To ekranizacja książki Romana Pisarskiego, która rozczuliła zapewne niejedno, nawet najtwardsze serce! To przede wszystkim historia przyjaźni miedzy człowiekiem i jego najlepszym przyjacielem. To opowieść o przywiązaniu, tęsknocie i prawdziwym oddaniu. W najprostszej formie czasem można wyrazić najwięcej. Oby film dał nam tyle emocji co książka – przyznam że wiąże z nim duże nadzieje, głownie za sprawą sentymentu, którym darzę książkę!

O psie, który jeździł koleją (2023) – Filmweb

Saint Omer

To francuski dramat prawniczy z 2022 roku. Opowiada o pisarce Romie, która bierze udział w procesie Laurence Coly. Lawrence jest młodą kobietą, która została oskarżona o spowodowanie śmierci swojej 15-miesięcznej córki porzuconej przez nią na plaży. Film dotyka najbardziej mrocznych i przytłaczających stanów ludzkiej psychiki oraz dylematów przekraczających znane nam granice etyczne.

Saint Omer (2022) – Filmweb

Strzępy

Polski dramat opowiadający o kochającej się, wielopokoleniowej rodzinie. Rodzinie, której spokój zostaje zburzony przez chorobę jednego z jej członków. Film porusza trudne tematy, zgłębia złożoność relacji i obala sfeminizowane stereotypy. Jest to film, który napełnia głowę refleksjami oraz pytaniami, niesie ogromy ładunek emocjonalny.

Strzępy (2022) – Filmweb

Sound of freedom. Dźwięk wolności

Film poruszający tematykę handlu żywym towarem, a dokładniej dziećmi. Głównym bohaterem jest Tim Ballard, były agent rządowy USA – postać autentyczna. Rezygnuje on z pracy, aby poświęcić swoje życie ratowaniu dzieci przed handlarzami seksualnymi. Wokół filmu narosło wiele kontrowersji na tle politycznym. Niektórzy twierdzą, że film jest mocno przerysowany – warto wyrobić sobie własne zdanie wybierając się na seans.

Sound of Freedom. Dźwięk wolności (2023) – Filmweb

Jesień w kinie – przyszłe premiery

Chłopi

Co prawda nagrodzona literacką nagrodą Nobla powieść Władysława Reymonta doczekała się już trzech ekranizacji, ale ta jest wyjątkowa. Wszystko za sprawą animacji malarskiej znanej już z nominowanego do Oscara “Twojego Vincenta”. Na pierwszym etapie prac kręcono fabułę z udziałem aktorów. Następnie zespół 100 malarzy przeobraził każdą z kilkudziesięciu tysięcy klatek w dzieło sztuki. Opowieść, w której na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów. Obraz życia mieszkańców polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Nie mogę się doczekać premiery – film będzie dostępny w kinach już od 10 października.

Napoleon

Historia Napoleona Bonaparte opowiedziana przez Ridleya Scotta. Film jest oryginalnym i osobistym spojrzeniem na bezwzględną wspinaczkę ku władzy, widzianą przez pryzmat uzależniających i często niestabilnych relacji z żoną i jedyną prawdziwą miłością – Józefiną. W polskich kinach film będziemy mogli obejrzeć od 24 listopada.

Jesień w kinie – podsumowanie

Kinowy repertuar tej jesieni prezentuje się niezwykle zachęcająco! Mam nadzieję, że coś z powyższej listy przypadnie Ci do gustu, jeśli nie to nic straconego – lista filmów wystawianych przez kina jest znacznie dłuższa. W związku z nadchodzącym wielkimi krokami Świętem Kina warto znaleźć pozycję, którą chcielibyśmy obejrzeć i kupić bilety po okazyjnej cenie! Kolejna taka okazja dopiero za rok.

jesienny repertuarkino
Udostępnij:
Jesień w kinie
Napisane przez
Poradnik Domatora
Co myślisz o tym artykule?
2 reakcji
love
2
like
0
so-so
0
weakly
0
0 komentarzy
Najnowsze komentarze
  • Najnowsze komentarze
  • Najlepsze komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz.
Prawa zastrzeżone Pi Corp sp. z o.o. copyright 2020-2023